PLANTILLAS WORLD TOUR 2019

AG2R LA MONDIALE

Gediminas Bagdonas, Romain Bardet, François Bidard, Geoffrey Bouchard, Mickaël Cherel, Clément Chevrier, Benoît Cosnefroy, Nico Denz, Silvan Dillier, Alex Domont, Samuel Dumoulin, Hubert Dupont, Julien Duval, Mathias Frank, Tony Gallopin, Ben Gastauer, Alexandre Geniez, Dorian Godon, Alexis Gougeard, Jaakko Hänninen, Quentin Jauregui, Pierre Latour, Oliver Naesen, Aurélien Paret-Peintre, Nans Peters, Stijn Vandenbergh, Clément Venturini, Alexis Vuillermoz, Larry Warbasse.

ASTANA

Davide Ballerini, Pello Bilbao, Zhandos Bizhigitov, Manuele Boaro, Hernando Bohórquez, Dario Cataldo, Rodrigo Contreras, Magnus Cort, Laurens De Vreese, Daniil Fominykh, Omar Fraile, Jakob Fuglsang, Yevgeniy Gidich, Jonas Gregaard, Dmitry Gruzdev, Jan Hirt, Hugo Houle, Ion Izagirre, Gorka Izagirre, Merhawi Kudus, Miguel Ángel López, Alexey Lutsenko, Yuriy Natarov, Luis León Sánchez, Nikita Stalnov, Davide Villella, Artyom Zakharov, Andrey Zeits.

BAHRAIN-MERIDA

Valerio Agnoli, Yukiya Arashiro, Phil Bauhaus, Grega Bole, Damiano Caruso, Sonny Colbrelli, Rohan Dennis, Chun Kai Feng, Iván García Cortina, Andrea Garosio, Heinrich Haussler, Kristijan Koren, Matej Moorig, Vincenzo Nibali, Antonio Nibali, Domen Novak, Mark Padun, Hermann Pernsteiner, Luka Pibernik, Domenico Pozzovivo, Marcel Sieberg, Dylan Teuns, Jan Tratnik, Meiyin Wang, Stephen Williams.

CCC TEAM

Amaro Antunes, Will Barta, Pawel Bernas, Patrick Bevin, Josef Cerny, Victor De la Parte, Alessandro De Marchi, Simon Geschke, Kamil Gradek, Jonas Koch, Jakub Mareczko, Lukasz Owsian, Serge Pawels, Joey Rosskopf, Szymon Sajnok, Michael Schär, Laurens Ten Dam, Greg Van Avermaet, Gijs Van Hoecke, Nathan Van Hooydonck, Guillaume Van Keirsbulck, Fran Ventoso, Lukasz Wisniowski, Riccardo Zoidl.

BORA-HANSGROHE

Pascal Ackermann, Erik Baska, Cesare Benedetti, Sam Bennett, Maciej Bodnar, Emanuel Buchmann, Marcus Burghardt, Jempy Drucker, Davide Formolo, Oscar Gatto, Felix Groschartner, Peter Kennaugh, Leopold König, Patrick Konrad, Rafal Majka, Jay McCarthy, Gregor Mühlberger, Daniel Oss, Christoph Pfingsten, Pawel Poljanski, Lukas Pöstlberger, Juraj Sagan, Peter Sagan, Maximilian Schachmann, Andreas Schillingen, Michael Schwarzmann, Rüdiger Selig.

EF EDUCATION FIRST

Sean Bennett, Alberto Bettiol, Matti Breschel, Nathan Brown, Jonathan Caicedo, Hugh Carthy, Simon Clarke, Lawson Craddock, Mitchell Docker, Joe Dombrowski, Moreno Hofland, Alex Howes, Tanel Kangert, Sebastian Langeveld, Daniel Martínez, Dan McLay, Sacha Modolo, Lachlan Morton, Logan Owen, Taylor Phinney, Tom Scully, Rigoberto Urán, Julius Van den Berg, Tejay Van Garderen, Sep Vanmarcke, Luis Villalobos, James Whelan, Michael Woods.

DIMENSION DATA

Lars Ytting Bak, Edvald Boasson Hagen, Mark Cavendish, Steve Cummings, Scott Davies, Stefan De Bod, Nic Dlamini, Bernhard Eisel, Enrico Gasparotto, Amanuel Ghebreigzhabier, Ryan Gibbons, Jacques Janse Van Rensburg, Reinardt Janse Van Rensburg, Ben King, Roman Kreuziger, Gino Mäder, Louis Meintjes, Giacomo Nizzolo, Ben O’Connor, Mark Renshaw, Tom-Jelte Slagter, Jay Thomson, Rasmus Tiller, Michael Valgren, Jaco Venter, Julien Vermote, Danilo Wyss.

GROUPAMA-FDJ

Bruno Armirail, William Bonnet, Mickaël Delage, Arnaud Démare, Antoine Duchesne, Kilian Frankiny, David Gaudu, Jacopo Guarnieri, Daniel Hoelgaard, Ignatas Konovalovas, Stefan Küng, Matthieu Ladagnous, Olivier Le Gac, Tobias Ludvigsson, Valentin Madouas, Rudy Molard, Steve Morabito, Thibaut Pinot, Georg Preidler, Sébastien Reichenbach, Anthony Roux, Marc Sarreau, Miles Scotson, Romain Seigle, Ramon Sinkeldam, Benjamin Thomas, Benoît Vaugrenard, Léo Vincent.

LOTTO SOUDAL

Sander Armée, Tiesj Benoot, Adam Blythe, Victor Campenaerts, Jasper De Buyst, Thomas De Gendt, Stan Dewulf, Caleb Ewan, Frederik Frison, Carl Hagen, Adam Hansen, Rasmus Iversen, Jens Keukeleire, Roger Klüge, Bjorg Lambrecht, Nikolas Maes, Tomasz Marczynski, Rémy Mertz, Maxime Monfort, Lawrence Naesen, Gerben Thijssen, Tosh Van der Sande, Brian Van Goethem, Brent Van Moer, Jelle Vanendert, Harm Vanhoucke, Jelle Wallays, Tim Wellens, Enzo Wouters.

MOVISTAR

Andrey Amador, Winner Anacona, Jorge Arcas, Carlos Barbero, Daniele Bennati, Carlos Betancur, Richard Carapaz, Héctor Carretero, Jaime Castillo, Imanol Erviti, Rubén Fernández, Mikel Landa, Lluís Mas, Nelson Oliveira, Antonio Pedrero, Eduard Prades, Nairo Quintana, Jürgen Roelandts, José Joaquín Rojas, Eduardo Sepulveda, Marc Soler, Jasha Sütterlin, Rafael Valls, Alejandro Valverde, Carlos Verona.

MITCHELTON-SCOTT

Edoardo Affini, Michael Albasini, Jack Bauer, Sam Bewley, Brent Bookwalter, Esteban Chaves, Luke Durbridge, Alex Edmondson, Tsgabu Grmay, Jack Haig, Lucas Hamilton, Michael Hepburn, Damien Howson, Daryl Impey, Christopher Juul-Jensen, Cameron Meyer, Luka Mezgec, Mikel Nieve, Nick Schultz, Callum Scotson, Dion Smith, Robert Stannard, Matteo Trentin, Adam Yates, Simon Yates.

DECEUNICNK-QUICK STEP

Julian Alaphilippe, Kasper Asgreen, Eros Capecchi, Rémi Cavagna, Tim Declerq, Dries Devenyns, Remco Evenepoel, Philippe Gilbert, Álvaro Hodeg, Mikkel Honoré, Fabio Jakobsen, Bob Jungels, Iljo Keisse, James Knox, Yves Lampaert, Davide Martinelli, Enric Mas, Michael Morkov, Maximiliano Richeze, Fabio Sabatini, Florian Sénéchal, Pieter Serry, Zdenek Stybar, Petr Vakoc, Elia Viviani.

TEAM KATUSHA-ALPECIN

Enrico Battaglin, Gente Biermans, Ian Boswell, Stef Tras, Jens Debusschere, Alex Dowsett, Matteo Fabbro, José Gonçalves, Ruben Guerreiro, Nathan Haas, Marco Haller, Reto Hollenstein, Marcel Kittel, Pavel Kochetkov, Vyacheslav Kuznetsov, Daniel Navarro, Nils Politt, Willie Smit, Simon Spilak, Dmitriy Strakhov, Harry Tanfield, Mads Würtz Schmidt, Rick Zabel, Ilnur Zakarin.

TEAM JUMBO-VISMA

George Bennett, Koen Bouwman, Laurens De Plus, Floris De Tier, Pascal Eenkhoorn, Robert Gesink, Dylan Groenewegen, Lennard Hofstede, Amund Jansen, Steven Kruijswijk, Sepp Kuss, Tom Leezer, Bert-Jan Lindeman, Paul Martens, Tony Martin, Daan Olivier, Neilson Powless, Primoz Roglic, Timo Roosen, Mike Teunissen, Antwan Tolhoek, Wout Van Aert, Taco Van der Horn, Jos Van Emden, Danny Van Poppel, Jonas Vingegaard, Maarten Wynants.

TEAM SKY

Leonardo Basso, Egan Bernal, Jonathan Castroviejo, David De la Cruz, Owain Doull, Eddie Dunbar, Kenny Elissonde, Chris Froome, Filippo Ganna, Tao Geoghegan Hart, Michal Golas, Kristoffer Halvorsen, Sebastián Henao, Vasil Kiryienka, Christian Knees, Michal Kwiatkowski, Chris Lawless, Gianni Moscon, Johnatan Narváez, Wout Poels, Salvatore Puccio, Diego Rosa, Luke Rowe, Pavel Sivakov, Iván Ramiro Sosa, Ian Stannard, Ben Swift, Geraint Thomas, Dylan Van Baarle.

TEAM SUNWEB

Nikias Arndt, Jan Bakelants, Cees Bol, Roy Curvers, Tom Dumoulin, Johannes Fröhlinger, Chad Haga, Chris Hamilton, Jai Hindley, Marc Hirschi, Lennard Kämna, Max Kanter, Wilco Kelderman, Soren Kragh Andersen, Asbjorn Kragh Andersen, Michael Matthews, Joris Nieuwenhuis, Sam Oomen, Casper Pedersen, Robert Power, Nicolas Roche, Michael Storer, Martijn Tusveld, Louis Vervaeke, Max Walscheid.

TREK-SEGAFREDO

Fumiyuki Beppu, Julien Bernard, Gianluca Brambilla, Giulio Ciccone, Will Clarke, Nicola Conci, Koen De Kort, John Degenkolb, Niklas Eg, Fabio Felline, Alex Frame, Michael Gogl, Markel Irizar, Alex Kirsch, Bauke Mollema, Matteo Moschetti, Ryan Mullen, Jarlinson Pantano, Mads Pedersen, Richie Porte, Kiel Reijnen, Toms Skujins, Peter Stetina, Jasper Stuyven, Edward Theuns.

UAE TEAM EMIRATES

Fabio Aru, Tom Bohli, Sven Erik Bystrom, Simone Consonni, Valerio Conti, Rui Costa, Roberto Ferrari, Fernando Gaviria, Sergio Henao, Alexander Kristoff, Vegard Stake Laengen, Marco Marcato, Dan Martin, Yousif Mirza, Juan Sebastián Molano, Manuele Mori, Cristian Camilo Muñoz, Ivo Oliveira, Rui Oliveira, Simone Petilli, Jasper Philipsen, Tadej Pogacar, Jan Polanc, Edward Ravasi, Alexandr Riabushenko, Rory Sutherland, Oliviero Troia, Diego Ulissi, Kristijan Durasek.

 

Maillots: Jeroen Annaert/Procyclingstats

Sprint Final, Jaume Colomines (@jaumecolomines, @jaume_colomines)